Ampelskärm i vitt överfångsglas från Karlskrona Lampfabrik. En klassisk droppformad kupa i vitt överfångsglas. Slutna vita kupor blev vanligt förkommande först på 1920-talet - innan dess var det slipat eller matterat klarglas som inte ansågs dämpa glödlampan sken i samma utsträckning.
| Artikelnummer | LF2320V10 |
| EAN-kod | 7332535058854 |
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Fattning | 200 mm |
| Höjd | 14 cm |
| Diameter | 23 cm |
| Material | Vitt överfångsglas |
| Leverantörens artikelnummer | 2320V10 |