Ampelskärm i klart rutslipat kristallglas från Karlskrona Lampfabrik. En klassisk kristallkupa i klarglas med en slipad stjärna i toppen som ger ett mycket elegant och behagligt sken tillsammans med en ljuskälla av koltrådstyp. Detta droppformade glas förekom i Karlskrona's sortiment redan på 1890-talet.
| Artikelnummer | LF2320L1 |
| EAN-kod | 7332535061502 |
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Fattning | 200 mm |
| Höjd | 14 cm |
| Bredd | 23 cm |
| Diameter | 23 cm |
| Material | Slipat kristallglas |
| Leverantörens artikelnummer | 2320L1 |