Klassisk fotogenkupa i tulpanform. Formar med mönstrad yta är avsevärt mycket mer kostsamma att formge och tillverka än vanliga rotationssymmetriska lampkupor. Den övre kanten är hanslipad för att får den rätta vågiga tulpanformen.
| Artikelnummer | LF2108E1 |
| EAN-kod | 7332535061380 |
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Fattning | 85 mm |
| Höjd | 21 cm |
| Bredd | 17 cm |
| Material | Mattblästrat klarglas |
| Leverantörens artikelnummer | 2108E1 |