Klassisk fotogenkupa i tulpanform. Formar med mönstrad yta är avsevärt mycket mer kostsamma att formge och tillverka än vanliga rotationssymmetriska lampkupor. Den övre kanten är hanslipad för att får den rätta vågiga tulpanformen.
| Artikelnummer | LF2107E1 |
| EAN-kod | 7332535061335 |
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Fattning | 70 mm |
| Höjd | 19 cm |
| Bredd | 15 cm |
| Material | Mattblästrat klarglas |
| Leverantörens artikelnummer | 2107E1 |