En takpendel som är designad av Joel Karlsson. Som tagit inspiration till Pebble från den franske formgivaren Serge Mouilles. Armaturen låter ljuset arbeta på olika vis beroende på materialvalet.
| Artikelnummer | ÖR35875-06-000 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Designer | Joel Karlsson |
| Montering | Krokupphäng och takkontakt. |
| Sockel | Integrerad LED |
| Ljuskälla | Ingår, 4W LED |
| Watt | 4 W |
| Höjd | 25 cm |
| Diameter | 16 cm |
| Anslutningssladd | 170 cm |
| Färg | Oxblod |
| Material | Metall |
| Leverantörens artikelnummer | 35875-06-000 |