.
9 817 kr
Ord.pris: 11 550 kr
Spara 1 733 kr
Lägsta pris 30 dagar innan prissänkningen: 9 240 kr
Beställningsvara. ca 2-4 veckor
Mer info
Information om leveranstider
Vänligen notera att leveranstider som kommuniceras på vår hemsida är ungefärliga och bygger på hur fort respektive leverantör normalt levererar. Tänk även på att vissa beställningsvaror tillverkas på beställning och det är först efter att våra leverantörer har satt din beställning i produktion som de kan återkomma till oss med en ungefärlig leveransvecka. Skulle faktisk leveranstid visa sig avvika från den uppskattade så återkopplar vi detta till er så fort det kommer till vår kännedom.
Leveranstider kan också variera under året och skilja sig mellan olika produkter och varumärken. Under perioder med högt tryck i fabrikerna tenderar leveranstider att bli längre än normalt. Vi skickar alltid från vårt lager samma dag eller senast dagen efter om order kommit in efter arbetstid.
Läs mer
Octo 4240 är en av de mest välkända modellerna från Secto Design och kännetecknas av sin öppna, arkitektoniska form i trä. I svart får pendeln ett mer markerat uttryck där siluetten framträder tydligt, samtidigt som ljuset fortfarande filtreras mjukt genom den ribbade skärmen.
Storleken gör modellen lämplig över matbord eller i vardagsrum där armaturen gärna får bidra tydligt till helheten. Octo 4240 är formgiven av Seppo Koho och är ett bra exempel på hur serien förenar skulptural form med ett lugnt och behagligt ljus.
| Artikelnummer | SE4240MU |
| EAN-kod | 6430053140332 |
| Varumärke | Secto Design |
| Tillverkningsland | Finland |
| Produkttyp | Taklampa |
| Jordad | Dubbelisolerad |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Ljuskälla ingår | 12W LED |
| Kelvin | 3000 K |
| Lumen | 1060 lm |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 68 cm |
| Diameter | 54 cm |
| Anslutningssladd | Svart, 150 cm |
| Leverantörens artikelnummer | 4240MU |