Örsjö Kvist 4 i förnicklad mässing är en svensktillverkad takkrona från Örsjö Belysning, formgiven av Jonas Bohlin. Modellen ingår i Kvist-serien och delar sin konstruktiva grund med Star-serien.
Den förnicklade ytan ger ett ljusare och mer reflekterande uttryck där konstruktionen framträder med tydlighet. Fyra ljuspunkter ger ett balanserat och funktionellt ljus.
Kvist 4 är tillverkad i Sverige och utvecklad för att kunna repareras och bevaras över tid. Vi erbjuder service och underhåll i vår verkstad.
| Artikelnummer | ÖR36030-70-000 |
| EAN-kod | 7340213600554 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Designer | Jonas Bohlin |
| Sockel | E14 |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 54 cm |
| Diameter | 41 cm |
| Anslutningssladd | Transparent Plastkabel 5 m |
| Material | Förnicklad mässing |
| Leverantörens artikelnummer | 36030-70-000 |