Örsjö Kvist 16 i råkoppar är en svensktillverkad takkrona från Örsjö Belysning, formgiven av Jonas Bohlin. Modellen är den mest omfattande i Kvist-serien.
Råkopparns levande yta i kombination med armaturens omfattande konstruktion ger en tydlig rumslig närvaro. Sexton ljuspunkter skapar ett strukturerat och generöst ljus i större miljöer.
Armaturen är utvecklad för lång livslängd och kan repareras och underhållas vid behov. I vår verkstad erbjuder vi reparation och service.
| Artikelnummer | ÖRP36-14 |
| EAN-kod | 7340213600677 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Designer | Jonas Bohlin |
| Sockel | E14 |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 200 cm |
| Diameter | 140 cm |
| Anslutningssladd | Transparent Plastkabel 5 m |
| Material | Koppar |
| Leverantörens artikelnummer | P36-14 |