Örsjö Kvist 6 i råkoppar är en svensktillverkad takkrona från Örsjö Belysning, formgiven av Jonas Bohlin. Den är en del av Kvist-serien och bygger vidare på samma formspråk som Star.
Råkopparns levande yta ger armaturen ett varmt och föränderligt uttryck som utvecklas med tiden. Med sex ljuspunkter får rummet en tydlig struktur och ett behagligt ljus.
Armaturen är utvecklad för långsiktig användning och kan repareras och underhållas vid behov. Vi erbjuder reparation och service i vår egen verkstad.
| Artikelnummer | ÖR36031-69-000 |
| EAN-kod | 7340213600608 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Designer | Jonas Bohlin |
| Sockel | E14 |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 95 cm |
| Diameter | 67,5 cm |
| Anslutningssladd | Transparent Plastkabel 5 m |
| Material | Rå koppar |
| Leverantörens artikelnummer | 36031-69-000 |