Ny, men ändå med en historia från 1926 när den tillverkades allra första gången. En förfinad tappning av en klassisk modell. KH#1 serien finns som både golv, vägg och bordsmodell.
| Artikelnummer | KH1001-8 |
| EAN-kod | 7394072100182 |
| Varumärke | Konsthantverk |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Bordslampa |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Ljuskälla | Ingår ej |
| Watt | 40 W |
| Höjd | 58 cm |
| Bredd | 65 cm |
| Anslutningssladd | Svart Textilkabel |
| Färg | Svart / Råmässing |
| Material | Mässing / Stål / Plåt |
| Övrigt | Diameter fot: 19 cm |
| Leverantörens artikelnummer | 1001-8 |