Vanlig gammal hederlig glödlampa av den starkare sorten. Gödlampan har en effekt på 150 watt och har genom åren varit vanliga att man använt i PH-lampor. PH-lampan har varit godkänd för både 150 watts glödlampa och i vissa fall ända upp till 200 watts glödlampa.
| Artikelnummer | EK103157 |
| EAN-kod | 8009935029805 |
| Varumärke | Ekonomiljus |
| Energiklass | E |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Watt | 150 W |
| Kelvin | 2700 K |
| Lumen | 2160 lm |
| Ra (Färgåtergivning) | 100 |
| Livslängd | 1000 h |
| Dimbar | Ja |
| Bredd | 67 mm |
| Längd | 120 mm |
| Leverantörens artikelnummer | 103157 |