Soft plafond 44 cm i naturlinne från Belid är svensktillverkad i Varberg. Den naturliga linnestrukturen ger modellen en varm och levande karaktär.
Textilen kombineras med mattopal akryl som skapar en jämn och bländfri ljusbild. Modellen lämpar sig väl i sovrum, hall eller andra rum där du vill ha en mjuk och ombonad taklösning.
Plafonden monteras med takkrok och har E27-socklar som ger flexibilitet i val av ljuskälla. Vid dimbara ljuskällor kan ljuset justeras via extern dimmer.
Soft 44 cm är en del av Soft-serien och vårt sortiment av svensktillverkad belysning. Besök gärna vår butik i Sickla eller läs mer om reparation av lampor i vår verkstad.
| Artikelnummer | BE2151248 |
| EAN-kod | 7391534071172 |
| Varumärke | Belid |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Jordad | Ja |
| Montage | Krokupphäng |
| Montering | Krokupphäng |
| Sockel | E27 |
| Antal ljuskällor | 2st |
| Ljuskälla | 2st, ingår ej |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| Watt | 60 W |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 14,2 cm |
| Diameter | 44,4 cm |
| Färg | Natur Linne |
| Material | Textil |
| Leverantörens artikelnummer | 2151248 |