Libreria är formgiven av Folkform, inspiration till dess design är hämtad från inredning för bibliotek. Förlagan till Libreria formgavs till en utställning i ett bokbinderi i Milano 2017, där man även lanserade en ny typ av bokhylla.
| Artikelnummer | ÖR39630-15S-019 |
| EAN-kod | 7340213602473 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Golvlampa |
| Designer | Folkform |
| Sockel | E27 |
| Ljuskälla ingår | Nej |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 155 cm |
| Bredd | 15,5 cm |
| Anslutningssladd | Svart textilkabel 2 m |
| Material | Svart strukturlack RAL 9005, Opalglas |
| Leverantörens artikelnummer | 39630-15S-019 |