Space Copenhagen's ambition var att designa en lampa med en enkel industriell känsla, men som fortfarande var elegant och poetisk. Copenhagen golvlampa är en övning i kontraster. Kombinera det klassiska och det moderna, det maritima och det industriella. Serien förlängdes 2018 med två bordslampor, en vägglampa och en golvlampa.
| Artikelnummer | UI65211001 |
| Varumärke | &tradition |
| Produkttyp | Golvlampa |
| Designer | Space Copenhagen |
| Jordad | DubbelisoleradI |
| Ljuskälla ingår | Ingår |
| Watt | 16,3 W |
| Kelvin | 2200-3000 K |
| Lumen | 1300 lm |
| IP-klass | IP20 |
| Livslängd | 50000 h |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 150 cm |
| Diameter | 50 cm |
| Anslutningssladd | 350 cm |
| Material | Glas, mässing, textilsladd |
| Leverantörens artikelnummer | 133147A359 |