Skyline påminner om en stiliserad svävande stad, en modern kristallkrona, en kantig, veckad, kubistisk uppenbarelse. Armaturen som bär namnet Skyline är inspirerad av en stadssiluett.
| Artikelnummer | ÖR30861F72-000 |
| EAN-kod | 7340213601100 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Vägglampa |
| Designer | Folkform |
| Sockel | Integrerad LED |
| Ljuskälla ingår | Ja |
| IP-klass | P20 |
| Dimbar | Ja |
| Djup | 12 cm |
| Höjd | 23 cm |
| Bredd | 18 cm |
| Material | Blankpolerad mässing |
| Leverantörens artikelnummer | 30861F72-000 |