Elflugan
Elflugan Grande antracitgrå
4 671 kr
Ord.pris: 5 839 kr
Spara 1 168 kr
Lägsta pris 30 dagar innan prissänkningen: 4 671 kr
6 st i lager. 1-3 arbetsdagar
Mer info
Information om leveranstider
Vänligen notera att leveranstider som kommuniceras på vår hemsida är ungefärliga och bygger på hur fort respektive leverantör normalt levererar. Tänk även på att vissa beställningsvaror tillverkas på beställning och det är först efter att våra leverantörer har satt din beställning i produktion som de kan återkomma till oss med en ungefärlig leveransvecka. Skulle faktisk leveranstid visa sig avvika från den uppskattade så återkopplar vi detta till er så fort det kommer till vår kännedom.
Leveranstider kan också variera under året och skilja sig mellan olika produkter och varumärken. Under perioder med högt tryck i fabrikerna tenderar leveranstider att bli längre än normalt. Vi skickar alltid från vårt lager samma dag eller senast dagen efter om order kommit in efter arbetstid.
Läs mer
Elflugan Grande i antracitgrå är ett större och mer markerat utförande av den moderna klassikern. De 19 ljuspunkterna ger ett varmt och stämningsfullt ljus, medan den mörkt grå tonen förstärker det grafiska formspråket och ger ljusstaken ett sobert, arkitektoniskt uttryck.
Modellen bygger på originalformen från Lundgren & Strandberg, men Grande-formatet gör den särskilt fin i större fönster, på skänk eller i öppna rum där belysningen får ta plats. Integrerad dimmer och inbyggd transformator gör det enkelt att justera ljuset efter både vardag, kväll och advent.
| Artikelnummer | SD2025020-4500 |
| EAN-kod | 7391741250292 |
| Varumärke | Elflugan |
| Designer | Lundgren & Strandberg |
| Sockel | E10 |
| Ljuskälla | 19st, ingår |
| Djup | 12,5 cm |
| Höjd | 62 cm inkl. ljuskälla |
| Bredd | 50 cm |
| Färg | Antracitgrå |
| Material | Metall |
| Leverantörens artikelnummer | 2025020-4500 |