Le Klint
Le Klint 1 lampskärm, Vit Standard 23 cm
OBS! stativ ingår ej. Se rekommenderade tillbehör nedan.
2 476 kr
Ord.pris: 3 095 kr
Spara 619 kr
Lägsta pris 30 dagar innan prissänkningen: 2 476 kr
Beställningsvara. ca 1-2 veckor
Mer info
Information om leveranstider
Vänligen notera att leveranstider som kommuniceras på vår hemsida är ungefärliga och bygger på hur fort respektive leverantör normalt levererar. Tänk även på att vissa beställningsvaror tillverkas på beställning och det är först efter att våra leverantörer har satt din beställning i produktion som de kan återkomma till oss med en ungefärlig leveransvecka. Skulle faktisk leveranstid visa sig avvika från den uppskattade så återkopplar vi detta till er så fort det kommer till vår kännedom.
Leveranstider kan också variera under året och skilja sig mellan olika produkter och varumärken. Under perioder med högt tryck i fabrikerna tenderar leveranstider att bli längre än normalt. Vi skickar alltid från vårt lager samma dag eller senast dagen efter om order kommit in efter arbetstid.
Läs mer
Model 1 är den klassiska plisserade lampskärmen i Le Klint's sortiment – en ikonisk del av dansk designhistoria. Med rötter från 1901 har denna handvikta lampskärm varit en viktig del av dess kollektion sedan 1943. Varje skärm viks för hand av våra skickliga vikningstekniker i Odense, vilket garanterar högsta kvalitet och ett vackert, tidlöst ljus. Model 1 kräver ett specialstativ, Model 1 kräver ett specialstativ, Se rekommenderade tillbehör nedan. Passar bord-, golv- & takpendlar.
| Artikelnummer | KL1-23 |
| EAN-kod | 5703387012301 |
| Varumärke | Le Klint |
| Designer | Tage Klint |
| Fäste | Fäste säljs separat |
| Watt | 15/60 W |
| Höjd | 23 cm |
| Längd | 23 cm |
| Diameter | 38 cm |
| Färg | Vit |
| Material | Standard |
| Leverantörens artikelnummer | 1-23 |