Kant Mini är en svensktillverkad plafond från Konsthantverk. Modellen tillhör Kant-serien och tillverkas i Tyringe i Skåne.
Storleken gör modellen väl anpassad för sovrum och hallar där man vill ha en diskret men effektiv takbelysning. Den opalvita akrylskärmen ger ett mjukt och jämnt ljus över rummet och möjliggör en tydligare ljusbild om man väljer starkare ljuskällor.
Den vita textilen ger ett lätt och sammanhållet uttryck mot taket. Helheten upplevs mjuk, balanserad och tidlös.
| Artikelnummer | KH3834-31 |
| EAN-kod | 7394072834315 |
| Varumärke | Konsthantverk |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Taklampa |
| Jordad | Ja |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Ljuskälla | 3st, ingår ej |
| Watt | Max 25 W |
| Höjd | 13 cm |
| Diameter | 32 cm |
| Färg | Vit |
| Material | Textil |
| Leverantörens artikelnummer | 3834-31 |