Le Klint Angel Uriel X-Large är en stor ängellampa med stark närvaro och ett mjukt, vackert ljus som fyller rummet med värme. Den feminina siluetten, de handvikta linjerna och detaljerna i ljus ek ger ett exklusivt uttryck som lyfter både klassiska och moderna miljöer. Modellen passar särskilt bra i stora fönsterpartier eller öppna rum där julbelysningen gärna får spela huvudroll. Dessutom ingår lampan i Love & Light Project, vilket ger produkten ett extra värde för kunder som uppskattar design med omtanke.
| Artikelnummer | KL81354 |
| EAN-kod | 5703387813540 |
| Varumärke | Le Klint |
| Skärm | Standard |
| Designer | Tine Mouritsen |
| Jordad | Dubbelisolerad |
| Sockel | Liten sockel, E14 |
| Ljuskälla | 1st, ingår ej |
| Watt | 5 W |
| IP-klass | IP20 |
| Höjd | 88 cm |
| Bredd | 68 cm |
| Anslutningssladd | Vit Plastkabel 300 cm |
| Material | Ljus ek |
| Leverantörens artikelnummer | 81354 |