Konsthantverk
Uno golvlampa, mattsvart 155cm
.
3 399 kr
Ord.pris: 4 249 kr
Spara 850 kr
Lägsta pris 30 dagar innan prissänkningen: 3 399 kr
Beställningsvara. ca 1-2 veckor
Mer info
Information om leveranstider
Vänligen notera att leveranstider som kommuniceras på vår hemsida är ungefärliga och bygger på hur fort respektive leverantör normalt levererar. Tänk även på att vissa beställningsvaror tillverkas på beställning och det är först efter att våra leverantörer har satt din beställning i produktion som de kan återkomma till oss med en ungefärlig leveransvecka. Skulle faktisk leveranstid visa sig avvika från den uppskattade så återkopplar vi detta till er så fort det kommer till vår kännedom.
Leveranstider kan också variera under året och skilja sig mellan olika produkter och varumärken. Under perioder med högt tryck i fabrikerna tenderar leveranstider att bli längre än normalt. Vi skickar alltid från vårt lager samma dag eller senast dagen efter om order kommit in efter arbetstid.
Läs mer
Uno är en svensktillverkad golvlampa från Konsthantverk och tillverkas i Tyringe i Skåne. Modellen bygger på seriens tidlösa och funktionella grundform.
Höjden gör lampan lämplig vid soffa eller fåtölj där man vill skapa ett behagligt och riktat ljus. Som golvlampa utan skärm ger Uno möjlighet att själv välja skärm och anpassa uttrycket.
Den mattsvarta finishen ger en stram och grafisk karaktär som framhäver lampans rena linjer.
| Artikelnummer | KH2793-8 |
| EAN-kod | 7394072279383 |
| Varumärke | Konsthantverk |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Golvlampa |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Ljuskälla | Ingår ej |
| Watt | 60 W |
| Höjd | 155 cm |
| Diameter | 24 cm |
| Färg | Mattsvart |
| Material | Metall |
| Leverantörens artikelnummer | 2793-8 |