DC-lampserien kombinerar vackert skandinavisk minimalism med det industriella utseendet. Med sin organiska form och enkla design passar lampan perfekt in i de flesta hem. Lampskärmens matta yta och den svängda ekbågen ger lampan ett klassiskt utseende och de fina aluminiumdetaljerna kompletterar designen. Med både tak-, vägg- och golvversion kan DC-lampserien användas i alla rum, vare sig som sänglampa, ovanför matbordet eller på hemmakontoret. Lampan finns i både vit och svart, vilket gör möjligheterna många vad gäller stil och uttryck. Välj den svarta för en industriell look eller den vita för ett mer feminint och enkelt uttryck. DC-lampserien, designad av Michael Waltersdorff för Halo Design, består av en pendel i tre storlekar, en golvlampa med en och två armar, en bordslampa och en vägglampa i två olika utföranden.
| Artikelnummer | HA734221 |
| EAN-kod | 5705639734221 |
| Varumärke | Halo Design |
| Produkttyp | Golvlampa |
| Designer | Michael Waltersdorff |
| Sockel | Stor sockel, E27 |
| Strömbrytare | Ja, på kabel |
| Watt | 40 W |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 150 cm |
| Diameter | 18 cm |
| Anslutningssladd | 1,5m Svart Textilkabel |
| Färg | Svart, Ek |
| Material | Aluminium, trä |
| Leverantörens artikelnummer | 734221 |