Örsjö Belysning
Starlight Spotlight skena 6 Rå mässing
.
12 695 kr
Ord.pris: 15 869 kr
Spara 3 174 kr
Lägsta pris 30 dagar innan prissänkningen: 12 695 kr
2 st i lager. 1-3 arbetsdagar
Mer info
Information om leveranstider
Vänligen notera att leveranstider som kommuniceras på vår hemsida är ungefärliga och bygger på hur fort respektive leverantör normalt levererar. Tänk även på att vissa beställningsvaror tillverkas på beställning och det är först efter att våra leverantörer har satt din beställning i produktion som de kan återkomma till oss med en ungefärlig leveransvecka. Skulle faktisk leveranstid visa sig avvika från den uppskattade så återkopplar vi detta till er så fort det kommer till vår kännedom.
Leveranstider kan också variera under året och skilja sig mellan olika produkter och varumärken. Under perioder med högt tryck i fabrikerna tenderar leveranstider att bli längre än normalt. Vi skickar alltid från vårt lager samma dag eller senast dagen efter om order kommit in efter arbetstid.
Läs mer
Örsjö Starlight 6 Spotlight Mässing är en svensktillverkad spotlightskena med sex riktbara ljuspunkter från Örsjö Belysning, formgiven av Jonas Bohlin. Som en del av Starlight-serien är modellen en mer koncentrerad vidareutveckling av den klassiska Star-serien, då den dolda ljuskällan ger ett renare och mer fokuserat uttryck.
De sex individuellt riktbara spotlighterna möjliggör flexibel och exakt ljussättning över längre köksöar, större bord eller i projektmiljöer där kontrollerat funktionsljus är avgörande. Armaturen levereras med anslutningskabel för tak- eller vägguttag och kan monteras direkt mot underlaget med medföljande fästen. Den kan även pendlas ner med Örsjös originalomtag för en mer svävande installation.
Precis som övriga armaturer från Örsjö tillverkas Starlight i Småland med fokus på svenskt hantverk och hållbar konstruktion. Konstruktionen är servicebar och framtagen för lång livslängd. I vår verkstad erbjuder vi både reparationer och möjlighet till specialanpassning för projekt där mått eller utförande behöver justeras.
| Artikelnummer | ÖR36061-72-000 |
| EAN-kod | 7340213606440 |
| Varumärke | Örsjö Belysning |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Produkttyp | Spotlights |
| Designer | Jonas Bohlin |
| Jordad | Ja |
| Sockel | GU10 |
| Antal ljuskällor | 6 st |
| Ljuskälla ingår | Ja |
| IP-klass | IP20 |
| Dimbar | Ja |
| Höjd | 18,6 cm |
| Längd | 200 cm |
| Anslutningssladd | 3 m |
| Färg | Rå mässing |
| Material | Rå mässing |
| Leverantörens artikelnummer | 36061-72-000 |