Bordsskärm låg 235 i vitt glas är en större Strindbergsskärm från Karlskrona Lampfabrik.
Den vita kupan ger ett jämnt och något klarare ljus än den gröna varianten, samtidigt som den behåller den klassiska formen. Den större diametern ger lampan ett mer generöst uttryck och passar väl i miljöer där man önskar mer allmänljus.
En lämplig ersättningskupa för Strindbergslampor där proportionerna ska bibehållas.
| Artikelnummer | LF2223V |
| EAN-kod | 7332535004561 |
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Fattning | 232 mm |
| Höjd | 11 cm |
| Diameter | 24,5 cm |
| Färg | Vit |
| Material | Munblåst glas |
| Leverantörens artikelnummer | 2223V |